Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Korduma kippuvad küsimused

Korduma kippuvad küsimused

Miks Eesti põllumajandussaadused on kallimad kui Euroopast sisse tulnud kaup?

Vaatamata sellele, et Eesti põllumehed saavad Euroopa toetusi, on Eesti kaup ikkagi kallim. Selle üheks põhjuseks on Euroopa toetuste halb kättesaadavus väiketaludele, nagu seda on Rebase Talu. Suurtel taludel, mis jätkavad tegelikult endiste kolhooside-sovhooside järglastena, on lihtsam, nemad saavad võtta suuremaid laene, tagamaks omafinantseeringut investeerimisel.

Väiketalunikel, kes FIE-dena vastutavad kõige eest oma varaga, on võimalused palju väiksemad ja laenu võttes riskivad nad oma eluaseme või maa kaotamisega. Lisaks sellele on mitmete toetuste saamise tingimused väga karmid. Näiteks püüdis Rebase Talu saada investeerimistoetust õunaistanduse tara rajamiseks. Selleks pidi talu vastama 30. kriteeriumile. Meie vastasime 28. kriteeriumile ja jäime toetusest ilma.

Samuti ei ole õuna- ja kartulikasvatajatele ette nähtud mitte ühtegi otsetoetust. Euroopa Liidu ühed suuremad põllumajandustoetused on Poolas, need on on kordades suuemad kui Eestis, sellepärast ongi meie kaubanduses saada palju odavat Poola köögivilja. Poolas on õunaaedade rajamine olnud riigi finantseerimisel, samuti on neil õunakasvatajatele otsetoetused, seepärast saabki sealt pärit õun nii odav olla.

Teiseks põhjuseks on meie jahe kliima. Kui meie saame vegetatsiooniperioodi jooksul vaid ühe saagi, siis näiteks Poolas on kliima nii palju soojem, et seal jõutakse sama maa peale külvata ühe suve jooksul kaks saaki. Jaheda suve korral ei pruugi soojalembesed taimed meil ühte korralikku saakigi anda. Nii juhtus 2009 aastal näiteks kõrvitsatega, saak nägi välja nigel, aga hind kujunes kõrgeks, sest kulutused olid tehtud ju vaatamata ilmale. Samuti ei saa meil kasvatada soojalembeseid suuresaagilisi õunasorte ning jahedal suvel jäävad meie õunad väikeseks ja roheliseks ja ei paku konkurentsi.