Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Kartuli hind

Tavakartuli hind sügis-talvisel perioodil meie talus on  0,10-0,8 € kg, sõltuvalt sordist, kvaliteedist ja transporditingimustest.

Värske kartul hooaja algul võib olla ka kallim.

 Värvilise sisuga kartulite hind on olnud 2-3€ kg, neid  ja ka `Väikest verevat` saadame ka Omniva pakiautomaati, S pakk mahutab 4 kg ja saatmine 4€, M pakk mahutab 10-15 kg ja saatmine 5€ 

Kuidas kujuneb kartuli hind?

Müüt: Kuidas saab kartul nii kallis olla kui ta on ainult vaja ju maast üles korjata?

Kartulitootmise alustamine eeldab suuri investeeringuid. Kui oma söögi jaoks kartuli kasvataja jõuab selle maha panna labidaga ja üles võtta hargiga, visates peale paar labidatäit komposti,  siis müügiks toota sedasi ei saa.

Et tootma hakata, on kõigepealt vaja ennast registreerida Äriregistris ja Taimetervise Inspektsioonis, mille mõlema eest tuleb maksta riigilõivud. Maksudest on vaja veel maksta avansilist tulumaksu ja sotsiaalmaksu ning maamaksu. Toomiseks on vaja traktorit, atra, kultivaatorit, lohistit, äket, vagude ajajat-muldajat, kartulipanemismasinat, kartulivõtumasinat või kombaini. Nende masinate hind on kümnetes tuhandetes eurodes, kui kasutada kasutatud masinaid, on soetamise kulu küll veidi väiksem, kuid peab arvestama suurte väljaminekutega varuosadele. Suureks kuluartikliks on traktorikütus ja õlid. Edasi tuleb hankida seemnekartul.

Euroliidu seaduste järgi tuleb osta sertifitseeritud seeme, mida meie ise kasvatada ei tohi ja mille hind on ligikaudu 0,6-1,2 € kilogrammi eest. See on vajalik selleks, et ei leviks ohtlikud kartulihaigused. Järgmistel aastatel võib küll osaliselt kasutada ka enda kasvatatud seemnesuurust kartulit, aga 1/3 ulatuses tuleb hankida selleks volitatud kasvatajate käest igal aastal uus kallis seemnekartul. Kvaliteetse kartuli kasvamiseks on oluline ka spetsiaalne väetis. Kui väikeaiapidaja jõuab oma lapikese jaoks komposti toota või kuskilt natuke sõnnikut hankida, siis tootmises ei ole see eriti võimalik, sest sellistes kogustes komposti tootmise juures oleks kartuli hind nii kallis, et seda ei tahetaks enam osta. Värske sõnnik jälle tekitaks kartulis nitraate ja kutsuks esile umbrohu vohamise, nii et seda peaks keemiaga tõrjuma hakkama. 

Seepärast ongi kõige otstarbekam kasutada tasakaalustatud väetisi, aga selline väetis, mis sobib spetsiaalselt kartulile ja annab talle parimad omadused ja säilivuse, maksab 600 € ringis tonn.

Varase kartuli kasvatamine on suurelt osalt käsitsitöö, kartul tuleb panna eelidanema mullaga täidetud kastidesse ja kui põld on vajalikul määral soojenenud, siis need kartulid õrnalt käsitsi vakku panna, et idud ei murduks. 

 

Kuna meie kliimas võivad öökülmad varase kartuli pealsed ära võtta. siis on vaja see katta kattelooriga, mis on vägagi kulukas ja töömahukas ettevõtmine.

Siis tulevad kulutused umbrohutõrjele. Kui enamik kartulitootjaid kasutavad kalleid umbrohumürke, siis Rebase Talu on seda vaid äärmisel vajadusel kasutanud, põhiliselt oleme rohinud käsitsi. Kui õigel ajal teha ära muldamine, siis ei tule umbrohtu nii palju, et seda paaril hektaril kõplamisega tõrjuda ei jõuaks. Kuid kõplaja tahab ju ka selle töö eest tasu saada.

Veel üheks kuluks on kartuli lehemädaniku tõrje. Kui kuivemal aastal oleme ilma seda tegemata läbi saanud, siis vihmasel aastal nagu 2017 oli,  on see siiski paratamatu, sest õrnematel ja maitsvamatel sortidel häviksid pealsed muidu enne kui midagi alla jõuab kasvada.

On olnud ka aastaid, kui kartul on kartulimardika rünnaku ohvriks saanud, mardikate tõrje nõuab ka suuri kulutusi, ükskõik, kas neid siis korjata käsitsi või pritsida. Sügisene kartulivõtmine on muidugi eriti töömahukas, talupere teeb siis 18-tunniseid tööpäevi, sest kartulivõtmise kõrvalt tuleb seda ka pidevalt sorteerida, kartul kottidesse villida, keldrisse vedada ja turul käia ning inimestele kodudesse transportida. Kui arvatakse, et põllumees puhkab talvel siis tõtt on selles küll niipalju, et tööpäevad on lühemad, aga pidev kartuli sorteerimise töö käib hoidlas ka talvel, sest üks mädanema läinud kartul võib rikkuda kevadeks terve salvetäie saaki.