Maikki õun
Maikki õun

Õunasordid – suveõunad

Suveõunad – kes ei armastaks haarata puu alt suvesooja krõmpsuvat mahlast vilja ja sellele hambad sisse lüüa?
Kõik me teame selliseid populaarseid suveõunu nagu ‘Krügeri Tuviõun’, ‘Valge klaar’, ‘Martsipan’ ja ‘Suislepp’. Aga kas oled saanud kunagi maitsta õunasorte ‘Kasper’, ‘Maikki’ või ‘Jaspi’?
Meie aias on kasvamas veelgi hulga maitsvaid hõrgutisi, mis võivad leida tee sinugi toidulauale!

Siin lehel saad tutvuda Rebase talus kasvavate  suveõunte sortidega.
Siit leiad sügisõunad
Ja siit talveõunad

Agra

Agra

‘Agra’- varasuvised õunad on säravpunased, pehme mahlase viljalihaga. Maitselt hapumagusad. Tarbida saab juuli lõpus – augustis.
Sort on talvekindel ja vastupidav haigustele.

P.J. Bergius

‘Bergius’ – keskmise suurusega, valge peene mahlase viljalihaga õunad. Maitse on hea aroomiga, meeldivalt magushapu. On lauaõun ja seda tuleks tarbida kohe.  Annab parima saagi päikesepaistelistes kohtades hästi kuivendatud ja toiteval pinnasel.
P.J. Bergius on õunasordi ‘Sävstaholm’ punane vorm. Sort sai alguse Bergianska aiapuukoolist 1912. aastal, kui leiti mutatsioon ‘Sävstaholmi’ puul.

Jaspi

Jaspi

‘Jaspi’ – ilusate ja maitsvate viljadega suvelõpusort. Suurepoolsed või keskmised,  mahedalt hapumagusad, kena tumepunase välimusega, aromaatsed viljad, hea maitsega. Tänu paksemale koorele säilib suveõuna kohta hästi.
Viljakande algus varane, saagikus ja haiguskindlus hea. Talvekindel. Vihmasel suvel võib kärntõppe nakatuda. Sobib kasvatada vett läbilaskval kruusasel maal. Soomes hinnatud sort.

Kasper

Kasper

‘Kasper’ – kiiresti populaarsust koguv suvesort,  mahlane, magushapu, väga meeldiva vürtsika maitsega.  Valminult renetitaoline. Valmib augustis järk-järgult.  Vili munajas ja keskmise suurusega, põhivärvus rohekaskollane, osal õunast hajus triibuline puna.  Ülevalminult võib vili praguneda. Hea valik koduaeda.  Puu on keskmise kasvutugevuse ja ümmarguse võraga. Ta viljub vara, on suure saagiga ja talvekindel. Kärntõvele vastupidavus keskmine.

Konfetnoje

Konfetnoje

‘Konfetnoje’ – viljaliha on  magemagus ja ülimahlane, väga maitsev, meeldib ‘Martsipani’ austajatele.  Tema vili on keskmise suurusega või väikesepoolsem, laiem, rohekaskollase värvusega, kaetud osaliselt joonelise punaga. Valmib veidi peale ‘Valget klaar’. Puu keskmise kasvuga, üldiselt hea talvekindlusega. Üsna vastupidav kärntõve suhtes, puuviljamädanikku haigestub vähe. Viljakas, kuid ebaühtlase kandvusega. Venemaalt pärit suveõun, ‘Korobovka’ ja ‘Valge klaari’ ristand.

Korobovka

Korobovka

‘Korobovka’ – vana populaarne vene suvesort, viljaliha tihe kollakas, magusa meemaitsega, vürtsine, magus.  Väike, lame, kantideta õun, kollane, punaste joontega täpilisel foonil.  Hakkab hilja kandma, kuid vanad puud kannavad rikkalikult. Talvekindel, kuid kärntõvele vastuvõtlik.

Krasnoje Rannjeje

Õun Krasnoje-Rannjeje

‘Krasnoje  Rannjeje’ – magushapu, maitsva  viljalihaga. Üks varasemaid suveõunu. Väiksemad ümarad viljad on peaaegu üleni kaetud punaga. Puu on keskmise kasvuga, talvekindel, varaviljuv ja saagikas. Võib nakatuda kärntõppe. Pärit Venemaalt, ‘Melba’ ja ‘Vesna’ ristand.

Krügeri Tuviõun

Õun Krügeri tuviõun

‘Krügeri tuviõun’ – väga hea omapärase maitsega, vähese happesusega suvine dessertõun, üks maistvamaid Eestis. Võiks kindlasti olla koduaias. Valmib augusti keskpaigas, valmib järk-järgult, tänu millele saab tarbida mitu nädalat. Õunad on koonilised, kollakasvalged, päikese poolt joonelise roosa punaga. Sobib maitsvaks kompotiks, aga ka mahlaks ja moosiks, kuivatamiseks.
On vastuvõtlik puuviljamädanikule ja kärntõvele. Hakkab vara vilja kandma. Puu on keskmise kasvuga, oksad väljuvad terava nurga all ja sealt võivad arenema hakata tüvehaigused, märgadel muldadel oht haigestuda viljapuu tüvevähki.  Vajab viljakat mulda. Saagikus hea, kipub kandma perioodiliselt. Talvekindlus rahuldav, kuid noorelt võib olla külmaõrn.

Maadla

Maadla

‘Maadla’ – meenutab maitselt ‘Suisleppa’, aga on veidi magusam. Vana suveõun. Õuna katab ilus, kirgas triibuline puna. Puu on keskmise kasvutugevusega ja hakkab varakult kandma.

Maikki

Maikki

‘Maikki’ – viljaliha meeldivalt hapukas, aromaatne. Valmib augustis. Vili  on keskmise suurusega või suur, kaunilt punane. Soomest pärit suveõun.  Puu on rahuldava talvekindlusega, kärntõvesse ja puuviljamädanikku nakatumine piirab sordi levikut koduaedades.

Make

‘Make’ – väga maitsev, viljaliha magus, aromaatne. Vili suur, laiümar, madalate kantidega, punasetriibuline või -täpiline.  Koristus- ja tarbimisaeg augusti lõpus-septembri algul.
Puu viljub vara  ja on enamasti saagikas, talve- ja haiguskindlus võiksid paremad olla, vastupidavus kärntõvele keskmine.
Sobib koduaeda. Pärit Soomest.

Martsipan

Õunasordid Martsipan

‘Martsipan’ – viljaliha, mahlane, mahe, magemagus, maitsev. Suveõuntest üks hinnatumaid koduaiasorte oma magusa maitse poolest. Vili keskmise suurusega, laimunajas, laiade kantidega, põhivärvus rohekaskollane, kuid päikesepoolne külg värvub karmiinpunaseks.  Küpseks muutub augusti lõpus järk-järgult,  säilib paar nädalat. Annab segatult hapumate sortidega õunamahlale hea magusa maitse. Puu on tugevakasvuline, ümmarguse võraga, hilise viljakandealgusega,  kaldub peroodilisusele. Nõuab viljakat mulda. Talvekindlus ning haigustele vastupidavus suhteliselt hea. Arvatakse pärit olevat Lääne-Euroopast.

Pirja

Pirja

‘Pirja’ –  ülivarajane, ilusa triibulise punaga suveõun. Viljaliha pehme, meeldiva aromaatse, hapuka maitsega. Väikesepoolsem õun, lameümmargune, kollane kattevärvus kaetud punase triibustikuga.  Valmib soojemal suvel juba juuli lõpupoole. Puu on saagikas, tagasihoidlikuma kasvu ja hõreda võraga, lihtne hooldada. Hakkab vara vilja kandma. Vastuvõtlik kärntõvele, hea talvekindlusega. Aretatud Soomes.

Raeda Suveõun

Raeda suveõun

‘Raeda Suveõun’ –  viljaliha rohekasvalge, mahlane, magemagus. Vili keskmine, kooniline, värvuselt rohekaskollane, kattevärvuseks üksikud punased jooned päikesepoolsel küljel.  Kasvult tugev, viljakas sort. Valmib augustis. Hea talve- ja haiguskindlusega. Mullastiku suhtes pole nõudlik.

Suislepp

Suislepp

‘Suislepp’ – krõmpsuv, mahlane ja magushapu populaarne hilissuvine õun. Viljaliha valge, roosade triipude ja täppidega. Eesti maasort, algpuu arvatakse olevat pärit Suislepa mõisa aiast.  Keskmised, ümmargused, 5 madala kandiga õunad on kaetud marmorja punaga. Puu on tugevakasvuline, terava väljumisnurgaga okste pärast vajab oskuslikku kujundamist. Saagikus keskmine, vastuvõtlik puuviljamädanikule ja kärntõvele. Märgadel muldadel vähiõrn. Talvekindlus hea.

Suure- Jaani suveõun

Suure-Jaani suveõun

‘Suure-Jaani suveõun’ – suured, kauni triibulise punaga hapukasmagusad viljad valmivad augustis-septembris. Sarnaneb ‘Suislepale’, aga on omadustelt parem.  Eestist pärit suvesort. Aretanud Jaan Jõeveer Suure- Jaanist. Viljaliha valge. Puu on haigus- ja talvekindel, saagikas, püstise kasvuga.

Jooksev rebane

Tallinna pirnõun

Suveõunad Tallinna Pirnõun

‘Tallinna pirnõun’ – suus sulava magusa pirnimaitsega ja meeldiva aroomiga. Vili valkjaskollane, tihti kaetud ilusa karmiinpunaga. Teda nimetatakse ka ‘Päärõunaks’. Teda loetakse üheks meie vanemaks õunasordiks, esimest korda on kirjeldatud juba pomoloog J.Christi poolt juba 1794 aastal. Valmib augusti teisel poolel.
Talvekindlus rahuldav. Tugeva kasvuga, tihe, vajab hoolikat lõikamist. Ei ole väga saagikas, hakkab hilja kandma.  Ei kannata kõrget põhjavett, märjal ja raskel mullal võib haigestuda tüvevähki. Õun ei sobi ka eriti hästi hoidistamiseks, kuid sobib õunamahlale tugeva magususe andmiseks.

Valge Klaar

‘Valge klaar’ – mahlakas, magushapu, maitsev, valmib augustis.  Sobib mahlaks, moosiks, kompotiks ja kuivatamiseks. Muutub sageli seest läbipaistvaks. Ülevalminult muutub jahuseks. Kollaksvalge, viljal on märgatavad teravad õmblusetaolised kandid. Pärineb suure tõenäosusega Baltikumist. Saagikas, aga võib muutuda perioodiliseks.  Puuviljamädanikku vähem, kui teistel suveõuntel, aga kipub olema vastuvõtlik kärntõvele. Puu keskmise kasvuga. Hakkab varakult kandma. Kasvukoha suhtes ei ole nõudlik. Talvekindlus keskmine või hea.

Rohkem Eestis kasvavate suveõunte kirjeldusi leiad Eesti Maaülikooli sordivaramust

Kui meeldis, jaga FB-s sõpradega!