Rebase talu pere lugu

Mul pole muud kui õunapuud,
Mu lihtne luul ja paitav tuul.
Mis on mul veel? Mu emakeel
Ja kruusakivist kodutee.

Ja vana ait, kus memme vaip
see on mu salapühapaik.
Mul on veel und ja valget lund
Ja pungast tärkamise sund.

Mul õites aas ja lõhnav laas
Ja vikerkaar kui pelk miraaž.
Mul pole saart, tõotatud maad,
on oma vaiksed koduraad.

Mul puudub kuld, kuid veel on tuld
Et muuta aardeks lõhnav muld.
Mul on mu kallis Eestimaa
Kel südame kord kinkind ma.

(Piia Tiigemäe)

Piia ja Meelis õitsvas õunaaias

Meie oleme Piia ja Meelis Tiigemäe, Järvamaa põhjaosas asuva väikese peretalu perenaine ja peremees.  Oleme mõlemad sündinud Järvamaal ning lapsena  maaelu ning maatöö keskel kasvanud.

Nagu paljud ilusad lood, algab ka see lugu noorpaarist, kes oli teineteist leidnud ja pulmad pidanud. 1988 aastal asuti ühist kodu rajama. Kuigi neiu oli unistanud linnaelust, siis otsustasid neiu ja noormees koos, et kaks maainimest maal on parem kui kaks maainimest linnas. Nii kolitigi Rebase tallu ja hakati seal pesa punuma.

Esialgu töötasime mõlemad Aravete kolhoosis, kuid juba siis hakkasime vaikselt tegelema kõrvalt tootmisega, esialgu loomakasvatusega, hiljem kartuliga. 1995 aastal otsustasime esimest korda kartulitootmist laiendada ja maha sai 2 ha kartulit. Meelis, kes põllumajandusliku hariduse on omandanud Türi Näidissovhoostehnikumis, loobus palgatööst majandis ja asus tegutsema FIE-na.

Õun on elu – elu on õun

Kui me Rebase tallu kolisime, kasvas seal üks õunapuu – vana ´Antonovka´. Kuna me mõlemad olime suured õunasõbrad, siis istutasime juba esimesel kevadel 15 õunapuud.
Mõne aasta pärast hakkasid istutatud õunapuud juba kenasti vilja kandma. Kuna õunu jäi enda tarbest üle, hakkasime neid koos kartuliga turgudel müüma.
Hea vastuvõtt tingis aga omakorda vajaduse õunaaeda laiendama hakata. Nii olemegi aasta-aastalt õunapuid juurde istutanud ja praeguseks on meie aias kasvamas 1000 viljapuud, nendest 930 on õunapuud (110 sorti), 40 ploomipuud (26 sorti), 22 pirnipuud (15 sorti) ja 10 kirsipuud (7 sorti).

Videost saad vaadata, milline nägi meie talu välja 2019. aastal. (Video: Margus Kontus)

 Peres on kaks poega – 1991 aastal sündinud Kait ja 1992 aastal sündinud Karel. Nemadki osalesid juba viiendast eluaastast saati aktiivselt talutöödes.

Mõlemad poisid on lõpetanud Nõo Reaalgümnaasiumi ja õppinud Tehnikaülikoolis, Kait töötab hetkel Tallinnas IT-sektoris, on abielus ja tal on kaks väikest last. Karel õpib Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonnas ja tegeleb jõutõstmisega. Kui vaja, siis tullakse ka maale appi.

Nüüdseks oleme aia- ja põllutöödega aktiivselt tegutsenud juba üle 30 aasta, ennast sel alal pidevalt täiendades ja harides. Piia sai aiandusliku hariduse Luua Metsanduskoolist, kus lõpetas puukooliaedniku eriala ja omandas “Aednik, tase 4” kutsetunnistuse. Piia on ka vabariikliku puuviljanduskomisjoni ekspertliige.

Oleme läbinud palju kursusi, infopäevi ja koolitusi nii Eesti Maaülikooli kui Räpina Aianduskooli juures, lisaks omandame vajalikke teadmisi erialaraamatutest ja internetist.

Siit saad lugeda meie läbitud koolitustest

Siit saad vaadata ja lugeda, kuidas meedia on meie taluelu kajastanud

Rebase talu pererahvas õunaaias