Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Vanad sordid geenipangas

"Jõgeva kollane" jälle tagasi!

Põllumajanduse intensiivistamine toob kaasa paljude kartulisortide kadumise. Suurfirmade ülemvõim ohustab kohalikke sorte. Neid, hävinud sorte ei saa kunagi enam tagasi. Eestile ainuomaste sortide mitmekesisust säilitatakse EVIKA geenipangas. Seal on meristeemtaimedena umbes 430 sorti. Säilitatakse rahva lemmikuid, Eesti oludega kohandatud ja kohanenud maasorte.  Maailmas kokku on umbes 4000-7000 kartulisorti. Jõgeval on aretatud umbes 40 sorti. Igal sügisel pannakse Sakus EVIKAS üles kartulinäitus, mida saab uudistada kevadeni. Seal on väljas umbes 150 sorti ja rahvaselektsiooni
aretist. Uue kartulisordi aretamine võtab aega 10-12 aastat, see on pikk ja keeruline töö.

Eestis on mitmeid  ohustatud kartulisorte. Vanad väärt sordid, mida  Eestis on ajalooliselt kasvatatud, aga mida ohustab kadumine, saab võtta sordilehte märkega "säilitussort" ning seda levitama, kasvatama ja turustama hakata. Eelmisel aastal saigi  esimeseks säilitussordiks rahva lemmik "Jõgeva kollane", mis oli sordilehel aastatel 1952-2002. Paari-kolme aasta pärast võib Jõgevalt selle maitsva kartuli seemet jälle saada. Säilitussordiks on lootust saada ka sellistel eksklusiivsetel sortidel nagu "Väike verev" ja "Endla".

Rebase talus me kasvatame "Jõgeva kollast" väikestes kogustes, sest tegemist on õrna käitlemist ja käsitsi sorteerimist vajava sordiga, mille säilivus talvel jätab soovida, see aga ajab omahinna väga kõrgeks. Nii sobib see sort paremini hobiaednikule.

EVIKA kartulinäituse vaatamiseks tuleb ette helistada tel 5210662 või 6041484.