Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Õuna hind

Õuna hind meie talus on läbi aastate olnud 0,25 - 3 € kg, sõltuvalt saagi hulgast, õunte suurusest, sordist, kvaliteediastmest ja transporditingimustest. Talust kohapealt ostes jääb õuna hind tavaliselt vahemikku 1-2 €.

 Mahlaks, moosiks ja kuivatamiseks sobivate õunte hind algab 80 sendist kg. Õunad ei ole ussitanud.

Kuidas kujuneb õuna hind?

Siin pildialbumis on mõned meie õunaaia tööd

Müüt: Õunad kasvavad ise puu otsas ja nendega on vähe tööd .

Õun võib odav olla sel juhul kui õunapuu on istutatud esivanemate poolt ja aial lastakse metsikult, ilma hooldamiseta kasvada. Aga kas sellises aias kasvanud õunad on ilusad? Üldjuhul mitte, nad kipuvad olema ussitanud, koitanud, kärnased ja väikesed. Tihti põevad selliste aedade õunapuud seenhaigusi või vähki ja mädanevad. Sellistes tingimustes kasvanud õunad ei säili ka talvel hästi.

Kui aga õunakasvatusega nullist alustada nagu see Rebase Talus oli, siis on kulutused väga suured. Ühe õunapuuistiku hind turul on 15-18 € ringis. Istutamiseks on vaja korralikult ära harida istanduse alla minev maatükk, siluda pinnas, kaevata istutusaugud. Nende täitmiseks tuleb kusagilt hankida komposti, mille hind on tõusnud tänu loomapidamiste likvideerimisele väga kõrgeks. Õunapuude toestamiseks peab muretsema tugivaiad ja siis võib istutamiseks minna. Istutatud õunapuud tuleb siduda, lõigata ja kogu esimese suve kasta ning jälgida, et istikud kuivale ei jää.

Õunaaeda  ridade vahele külvasime heintaimed ja hoolitsesime selle eest, et sellest saaks kandev pinnas, kus saab vajadusel masinatega sõita. Õunad ei saa kasvada lõõtsuva tuule käes, selleks  rajasime tuulekaitseheki. Hankisime sadu kuusetaimi ja istutasime need hekiks ning kastsime hekki terve esimese suve regulaarselt. Edasi tuli mõelda talvisele jänesetõrjele. Parim jänesekaitse on muidugi  traatvõrgust aed, aga kuna Rebase Talul ei õnnestunud selleks otstarbeks eurotoetusi saada, siis kasutasime 8 talve käsitsitööd, sidudes kõik õunapuud jäneste kaitseks kinni võrkudega. Kahjuks ei taga võrgud alati jänesekahjustuste ärahoidmist, jänesed närivad sealt lihtsalt läbi. Nii tuligi kevadel kõik kahjustused kindlaks teha, kahjustatud kohad välja lõigata ja katta pookevaha või haavamastiksiga ja asendada lootusetult rikutud õunapuud uutega.Veel rohkem kahju võivad teha lume all hiired, kui nemad koore ringikujuliselt pealt ära närivad, tuleb selline istik välja juurida ja uue vastu vahetada.

Alles 2010 aasta suvel saime lõpuks alustada võrkaia rajamisega. Suvel puurisid permees ja perepojad maase postiaugud, sügisel ostsime immutatud puitpostid ja paigaldasime need maase. Talve hakul saime osta ka traatvõrgu ja enne suurt lund selle ka jäneste kaitseks ümber istanduse vedada.

Kevaditi on õunaias väga suured tööd ees ootamas. Esimeseks tööks talvel on õunapuude lupjamine, et ere päike neid krõbekülmade kevadööde puhul ei kahjustaks. Järgmiseks tööks on puude lõikamine. Õunapuude lõikus võib kesta kuni 2 kuud. Ühe tugevakasvulise õunapuu lõikus võib võtta üle 3 tunni, olenevalt eelmise suve juuredkavudest, lisaks veel lõikehaavade määrimine. Lõikamiseks on vaja muretseda korralikud tööriistad, profikääride hind võib ulatuda 1200 euroni. Kulutused korralikele tööriistadele tuleb teha, sest pidev töötamine ebakvalitseetsete tööriistadega hävitab tervise. Palju töötunde kulub lõigatud okste korjamisele ja põletamisele. Suureks kuluartikliks on veel haavade määrimiseks kuluv haavamastiks, meil kasutatakse selleks looduslikku ja puusõbralikku mastiksit, mille ühe purgi hind on 5 € ringis, neid purke aga võib kevade jooksul kuluda palju. Sellega määrimine laseb lõikehaavadel ilusti paraneda. Terve suve jooksul tuleb jälgida, et õunapuid ei ründaks seenhaigused ja kahjurid ning vajadusel nende vastu tõrjet teha. Taimetoodangu Inspektsioon käib meil paar korda suve jooksul kontrollimas, ega ei ole ilmnenud ohtlikke taimehaigusi ja võtab proove, mis saadetakse laboratooriumisse.

Ka taimekaitsepritsi kasutamine nõuab suuri väljaminekuid, isegi kui kasutada kõige loodussõbralikumaid tõrjevahendeid, tuleb masinad ja prits euronõuetega vastavusse viia, seda kontrollib Põllumajandusamet ja kui seda ei ole tehtud, ootavad suured trahvid. 

Suvel tuleb õunaistandust mitu korda niita.

Suviseks tööks, mida koduaias tavaliselt ei tehta, on üleliigsete õunaalgete ärakorjamine. Kui on olnud rikkalik õitsemise aasta ja väikseid õunu on otsas väga palju, tuleb neid harvendada, jättes kobarasse paar õuna. Kui seda ei tee, siis jäävad õunad väikeseks ja õunapuu ei jaksa järgmise aasta saagiks ennast ette valmistada ning järgmisel aastal on puu tühi. Lisaks on üleliigsete õunte korral veel okste murdumise oht. Näiteks 2015 aasta suvel korjasime õunapuude otsast ära ligi tonni imepisikesi õunakesi. Suvel tuleb veel ära murda ka õunapuude vesivõsusid.

Sügiseseks rahaliseks väljaminekuks on sügisväetise ostmine, see on vajalik puude talvekindluse tõstmiseks ja järgmise aasta õiepungade moodustumiseks. Sõnnikut ei tohi sügisel panna, sest lämmastik ei lase puid talveks ette valmistuda ja puud võivad talvel külmas hukkuda. Noortel õunapuudel tuleb sooja sügise korral ära võtta lehed, et puud paremini talvele vastu peaks.

Väga töömahukas on õunte korjamine, sorteerimine ja säilitamine, selleks on vaja hankida suurel hulgal kaste.

Õunte hoiustamiseks on vaja ka temperatuurikontrolliga hoidlat. Praegu on käsil endise loomakasvatushoone ümberehitamine õunahoidlaks, see nõuab suuri kulutusi.

Külma talve puhul tuleb talvel hoidlat ka elektriga kütta. Talviseks tööks hoidlas on õunte sorteerimine, kuna me ei kasuta säilitusaineid, siis tuleb tihti üle vaadata, kas on tekkinud plekilisi õunu, mis võivad ka teised õunad mädanema ajada.

Noor õunapuu hakkab korralikult õunu kandma umbes 5 aasta pärast. Selleks ajaks on talupere teinud ilma palgata tuhandeid tunde tööd ja katnud suuri kulusid.

Kui me aga õuntega Tallinna või mujale turule sõidame, lisandub veel transpordikulu. Seda, kui palju maksab küte, teame me kõik ja lisaks tuleb maksta veel ka müügiplatsi renti, mille hind võib sõltuvalt kohast vägagi krõbe olla.

Kõige selle pärast ei olegi meil võimalik müüa õunu mõnesendise kilohinnaga.