Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Sügisõunad

Siit leiad õunasortide pildid

Kovalenkovskoje

Aretatud Valgevenes. Kõrge kvaliteediga magemagus sügisõun. Vili munajas kuni laimunajas. Ilus, ahvatlevalt punane ja väga magus kesmise suurusega vili. Hakkab vara kandma, on saagikas, puu on kesmise kasvu ja parastiheda võraga. Haiguskindlus väga hea, keskmine vastupidavus kärntõvele. Karmil talvel sai külmakahjustusi.

Soovitame soojalt koduaeda just magusa õuna armastajale, kui ei ela väga külmas kohas.Sobib ka äriaeda kaubandusliku välimuse ja saagikuse tõttu.

Istikuid on olnud müügil Asuva Aias ja Saare-Tõrvaaugul.

Mõnsa

 Taluaiasort. Maitsev sügisõun. Aretanud  Asta Kask. Suured, mahlased ja muredad õunad valmivad septembris, on magusad ja suus sulavad. Kaunid, kollased, väheke roosakat puna päiksesepoolsel küljel. Ei säili pikka aega. Lauaõun. Istikuid teadaolevatel andmetel hetkel keegi ei paljunda.

 

 

Sügisjoonik ehk Streifling herbst.

 Pärit Lääne-Euroopast. Vili keskmine, rohekaskollane, tumeda triibulise karmiinpunaga. Viljaliha keskmise tihedusega, kollakasvalge, mõnikord roosakate triipudega, magushapu keskpärase maitsega.  Koristus septembri keskpaigas, tarbitav veel ka oktoobris. Tolmuandjaks sobib `Valge Klaarõun`, `Tartu Roosõun` ja teised õunasordid.  Puu on tugeva kasvuga, suure ja laia võraga, viljakas, kannab üsna korrapäraselt, mullastiku suhtes leplik, sobib ka rasketele savimaadele, kärntõve suhtes keskmise vastupidavusega, väga hea talvekindlusega.

Üks parimaid mahlaõunu, sobib ka moosiks, kompotiks ja kuivatamiseks. Sobib koduaeda inimesele, kes armastab palju hoidiseid valmistada. Istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saadaval, samuti on olnud ka Asuva aias.

 Kaimo

 Sügissort, mille tarbimisaeg on septembrist novembrini. Aretanud Pollis Kalju Kask, kes 1982. a. ristas ’Cortland’ × seemik `L8`. Hea lauaõun, viljaliha valge, mahlane ja magus. Vili ümmargune ja keskmise suurusega, põhivärvus valkjaskollane, kaetud suurelt osalt punase kattevärvusega.

Kaimo istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Arli puukoolis ja Päidre puukoolis saadval.

Krista

 Sügissort. Aretanud Kalju Kask. Üks hinnatunaid sügisõunu mahlase ja karge õuna armastajate poolt. Tarbimisaeg septembrist detsembrini. Heas külmhoidlas säilib talve keskpaigani. Vili keskmise suurusega, ümmargune või laiümmargune,  ühtlase kujuga. Põhivärvus valkjaskollane. Punane kattevärvus esineb kuni poolel vilja pinnast. Viljaliha valge, tihe, mahlane, magushapu. Lauaõun.

 Puu viljub varakult ja on saagikas. Võraoksad on hea väljumisnurgaga ja  kinnituvad tugevasti tüvele. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus keskmine. Haiguskindlus hea. Kärntõppe nakatub vähe. Seetõttu  sobib maheviljelusse.

Sobib kodu-ja äriaeda. Hea mahlaõun. Karmil talvel osutus külmaõrnaks. Istikuid on olnud saada Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Päidre puukoolis, Saare-Tõrvaaugul, Asuva aias ja Arli puukoolis.

Sügisdessert

Kui ma esimest korda täisvalminud „Sügisdesserti“ maitsesin keset rasket kartulivõtmise tööpäeva, siis mõtlesin, et kui maal elades saab ikka isu täis süüa nii maitsvaid õunu, siis on mõtet muud maaelu raskused välja kannatada. Vili on omapärase vürtsika hapukasmagusa maitsega. Kõrgelt hinnatud suur (95-120 g), maitsev lauaõun, roheka alusvärvuse ja punasetriibulise kattega. Kuju ümmargune või ümarmunajas. Varju jäänud õunad jäävad roheliseks ja ei omanda head maitset. Valmib septembris ja säilib kuni 1,5 kuud. Õuntest saab head mahla, aga kompotiks ta väga hästi ei sobi. Puu on laiuva võraga ja tuleks lõigata seest hõredamaks, et õunad päikest saaks ja oma maitse omanadaks, tugeva kärpimisega tuleb sundida oksi rohkem hargnema. Liigse saagiga aastal on soovitav õunaalgeid vähemaks noppida, et viljad korralikult täis kasvaksid. Sort võib nakatuda kärntõppe ja puuviljamädanikku. Mullastiku suhtes leplik, aga kehval mullal võib haigestuda. Keskmise talvekindlusega, hakkab varakult kandma ja on saagikas. Sobib hästi koduaeda.

Aretatud Siimoni poolt 1946.a "Antoonovka" ja "Tartu roosõuna" ristamisel. Tolmendajateks sobivad "Liivi kuldrenett", "Pärnu tuviõun" jt.

Istikuid on olnud Päidre puukoolis.

 

Arli mesiõun

Sügisõun, magusapoolne, kollase põhivärvusega, päikese pool punakat põske, mure, pehme viljalihaga, mahlane, hea maitsega, suhteliselt saagikas, õunad suured, ei säili kaua, haiguskindlus keskmine. Talvekindlus hea. Sobib koduaeda.

Istikuid on olnud saadaval Arli puukoolis. Taluaiast pärit sort.

 

Vahur

„Kuldrenetile“ sarnase maitse ja välimusega sügissort, kuid viljad on suuremad, lameümmargused, kantidega. Põhivärvus rohekaskollane või kollane. Viljaliha kollaksvalge, mahlane, maitsev, magushapu. Lauaõun. Õunad saavad tarbimisküpseks septembris ja säilivad novembrini. Üleküpsedes lähevad jahuseks.

Puu on keskmise kasvuga, lameümmarguse võraga. Hakkab vara vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus hea. Vastupidav kärntõvele.Aretanud Aleksander Siimon Pollis. Valitud ‘Antonovka’ vabal tolmlemisel (1947) saadud seemikute hulgast. Sobib koduaeda.

Istikuid on müüdud Päidre puukoolis.

Sõstraroosa

Maitsev magemagus sügissort, mille vili valmib septembris ja ja säilib umbes ühe kuu. Aretanud Jaan Raeda ja tema isa Jaan Jürgenson.

 Vili keskmise suurusega tömpkooniline kuni ümmargune. Kollakasvalgel põhivärvusel  katkendlike joontega triibuline puna. Koor on sile ja läikiv, nõrga vahakorraga kaetud. Viljaliha kollakasvalge, mahlane, meeldiva magemagusa, mõnikord veidi mõrkjasmagusa maitsega.

Puu tugeva kasvuga, laiuva ümmarguse võraga. Saagikus hea, viljakande algus keskmine. Puu on üsna talvekindel, haigustele ja kahjuritele vastupidav. Sobib koduaeda.

Istikuid on olnud müügil Päidre puukoolis, Arli puukoolis ja Saare-Tõrvaaugul.

 Treboux (e. Pärnu tuviõun e. Lambanina)

Sügissort. Aretanud Pärnu poeglastegümnaasiumi prantsuse keele õpetaja Jules Treboux 1880. aastate paiku. Tarbimisaeg septembrist novembrini.

 Vili keskmise suurusega, piklikkooniline. Vili valkjaskollane. Viljaliha valkjas, keskmise tihedusega, peeneteraline, magushapu maitsega. Hinnatud  oma ilusa kollase värvuse ja mahlasuse poolest. Lauaõun. Sobib kompotiks, mahlaks ja kuivatamiseks.

 Puu on tugevakasvuline, laiuva võraga. Vilja kandma hakkab varakult, peamiselt pikkadel viljaraagudel. Talveõrn. Vastuvõtlik viljapuu-tüvepõletikule ning viljapuu-tüvevähile. Viljad on vastuvõtlikud kärntõvele. Sobib koduaeda. Ilusa kaubandusliku välimuse tõttu hinnatud ka äriaias, aga õuna reliseerimisaeg on lühike ja ta on käitlemisel õrn.

Istikuid on müügil olnud Polli Aiandusuuringute Keskuse puukoolis, OÜ Haljassaare`s, Saare-Tõrvaaugul.

 

 Koit

Sügissort. Aretanud Aleksander Siimon Pollis. ‘Suislepa’ seemik 1947. aasta vabast tolmlemisest. Viljade tarbimisaeg septembrist detsembrini.

 Vili keskmise suurusega, ümmargune või tömpkooniline, valkjaskollane, kattevärvuseks roosakas täpiline puna., ahvatlev välimus. Viljaliha kollakasvalge, keskmise tihedusega, mahlane, magushapu. Lauaõun, sobib mahlaks, kompotiks ja kuivatamiseks.

Puu on tugeva kasvuga ja moodustab laiuva võra, vilja hakkab kandma hilja, alates kuuendast aastast peale istutamist, kaldub perioodilisusele ja ei kanna igal aastal. Talvekindel. Viljad nakatuvad kärntõppe keskmisel määral. Sobib kodu- ja äriaeda.  

Istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saadaval, samuti on neid olnud Päidre puukoolis ja Arli puukoolis, Saare-Tõrvaaugul.

 Melba

Mahlane ja tugevamaitseline sügisõun. Pärit eelmise sajandi algusest Canadast. Valmib septembris ja säilib novembrini. Keskmise suurusega, rohekaskollane, päikese poolt karmiinpuna. Vürtsikas ja tugeva aroomiga. Viljaliha valge, kore.

Puu keskmise kasvu ja hõreda ümara võraga, hakkab vara kandma ja on viljakas. Vastuvõtlik kärntõvele ja puuviljamädanikule. Talvekindel. Kasvukoha suhtes ei ole väga nõudlik. Kannab praktiliselt igal aastal. Tolmu annavad "Liivi kuldrenett", "Pärnu tuviõun".

Parim õun klaasjate õunatükkidega keedise valmistamiseks, mahlaks ja kompotiks ning kuivatamiseks.

Esineb ka punast klooni "Red Melba". Sobib äriaeda.

Istikuid on saada olnud Päidre Puukoolis ja Arli Puukoolis.

Liivi Kuldrenett

Teadmata päritolu hõrgu mekiga sügisõun. Korduvalt valitud erinevatel võistlustel eestlase lemmikuks. Tõenäoliselt kõige populaarsem õun eestis.

Vili väike või keskmise suurusega, ümmargune, põhivärvus kollane, päikese pool võib olla heledat puna. Viljaliha tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Ülevalminult muutub klaasjaks, pika säilitamise korral aga jahuseks. Koristatakse septembri esimesel poolel, tarbimisküps septembrist-oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini. Puu keskmise kasvuga, varaviljuv, ühtlase kandvusega, viljad kärntõvele vastupidavad, kuid lehed nakatuvad. Märjal mulla võib nakatuda viljapuu-seenvähki. Talvekindlus keskmine. Sobib hästi kompotiks, kuid mitte moosiks, sest laguneb halvasti. Saadaval enamikes puukoolides.

Sobib kodu-ja äriaeda.

 Tiina

Üks populaaresimaid sügiseseid magemagusaid õunu. Aretanud Aleksander Siimon ja Kalju Kask Pollis. Aastal 1947 ristatud ‘Sügisjoonik’ × ‘Liivi kuldrenett’.  Korjamisküpseks muutub septembris, viljad valmivad järk-järgult. Tarbimisaeg kuni detsembrini.

 Vili keskmise  üsna suur, munajas või ümarovaalne. Põhivärvus rohekaskollane,   väga nõrk punakas kattevärvus katab harilikult vähem kui poole vilja pinnast. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, mahlane, magusa maitsega. Pikal seismisel võib muutuda jahuseks ja hakkab seest pruunistuma. Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus hea.

Haigustest võib ‘Tiinat’ ohustada kärntõbi sellele haigusele soodsail aastail. Ei sobi hästi hoidisteks vaid parim lauaõunana.

Sobib kodu-ja äriaeda. Saadaval paljudes puukoolides.

 

Jaspi

Ilusate ja maitsvate viljadega sügissort Suurepoolsed või keskmised,  mahedalt hapumagusad, kena tumepunase välimusega, aromaatsed viljad, hea maitsega. Valmivad septembris.

Viljakande algus varane, saagikus ja haiguskindlus hea. Talvekindel. Vihmasel suvel võib kärntõppe nakatuda. Sobib kasvatada vett läbilaskval kruusasel maal. Soomes hinnatud sort.

Istikuid on olnud saadaval Asuva Aias.

Lembitu

 Sügissort. Aretanud Aleksander Siimon ja Kalju Kask Pollis. Aastal 1946 ristatud ‘Liivi kuldrenett’ × ‘Wealthy’.

 Vili keskmine või suur, tömpkooniline, üle vilja on  märgatavad kandid. Rohekaskollast põhivärvust katab päiksepoolsel küljel õrn triibuline puna. Viljaliha on kollakasvalge, keskmise tihedusega ning magushapu.

Puu on tugevakasvuline, ümmarguse võraga. Hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus keskmine. Suhteliselt vastuvõtlik viljapuu-seenvähile. Kärntõvekindlus on keskmine. Lembitu istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saadaval, samuti on neid olnud Asuva Aias, Saare-Tõrvaaugul ja Päidres.

Akerö

Sügisssort, tõenäoliselt pärit Rootsist. Vili suuremapoolne, ümar-piklik, kaetud ütlase telliskivipunase kattevärvusega, iseloomulikuks tunnuseks punnis varreõõnsus. Hapukad, pehmemapoolsed viljad. Tarbimisaeg septembris.

Puu tugevama kasvuga, talvekindel, pole väga vastuvõtlik haigustele, kannab keskmiselt, õunad valmivad ebaühtlaselt, küpsed viljad varisevad kergesti ja seepärast sobib pigem koduaeda kui äriaeda. Meie saime istiku Polli Aiandusuuringute Keskuse puukoolist.

Alro

Sügissort. Aretatud Lätis. Vili kandiline, suur, jooneline, punane, hapukasmagus, mahlane. Puu keskmise kasvuga ja hõredama võraga, tugevate okstega, varaviljuv ja saagikas. üsna vastupidav külmale ja haiguste suhtes. Tarbimisküps oktoobrist detsembrini. Vilju säilitada temperatuuril üle +4, muidu koor pruunistub. On olnud müügil Pollli Aiandusuuringute keskuses. Meie kollektsioonis puudub.