Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Suveõunad

Siit leiad õunasortide pildid

"Make"

See suveõun on pärit Soomest.
Väga maitsev, vili suur, laiümar, madalate kantidega, punasetriibuline või -täpiline. Viljaliha magus, aromaatne. Koristus- ja tarbimisaeg augustis.
Puu viljub vara  ja on enamasti saagikas, talve- ja haiguskindlus võiksid paremad olla, vastupidavus kärntõvele keskmine.
Sobib koduaeda.

Istikuid saadaval Polli Aiandusuuringute Keskuse Puukoolis, "Seedri" puukoolis ja Saare-Tõrvaaugul.

Maikki"Maikki"

 Soomest pärit suveõun. Vili Keskmise suurusega või suur, punane. Viljaliha meeldivalt hapukas ja aromaatne Tolmuandjaks teised õunasordid. Puu on rahuldava talvekindlusega, kärntõvesse ja puuviljamädanikku nakatumine piirab sordi levikut koduaedades.

On saada olnud Polli Aiandusuuringute Keskuse puukoolis.

"Martsipan"

Arvatakse pärit olevat Lääne-Euroopast. Suvesortidest üks hinnatumaid oma magusa maitse poolest.

Vili keskmise suurusega, laimunajas, laiade kantidega, põhivärvus rohekaskollane, kuid päikesepoolne külg värvub karmiinpunaseks. Viljaliha, mahlane, mahe, magemagus, maitsev, üleküpsedes muutub muredaks ja jahuseks. Korjamis-ja tarbimisküpseks muutub augusti lõpus järk-järgult,  säilib paar nädalat. Annab segatult hapumate sortidega õunamahlale hea magusa maitse.

Puu on tugevaksvuline, ümmarguse võraga, hilise viljakandealgusega, on keskpärase saagiga, kaldub peroodilisusele. Nõuab viljakat mulda. Talvekindlus ning haigustele vastupidavus suhteliselt hea.Üks hinntumaid koduaiasorte, sobib ka äriaeda.

Istikuid saadaval enamikes puukoolides.

 "Konfetnoje"

Venemaalt pärit suveõun, “Korobovka“ ja „Valge klaari“ ristand. Tema vili on keskmise suurusega või väikesepoolsem, laiem, rohekaskollase värvusega, kaetud osaliselt joonelise punaga. Viljaliha on  magemagus ja mahlane, väga maitsev, meeldib „Martsipani“ austajatele. Valmib veidi peale „Valget klaari“. Puu keskmise kasvuga, üldiselt hea talvekindlusega, kuid võib kahjustuda kui on suure saagi kandmisega ennast suvel ära kurnanud. Üsna vastupidav kärntõve suhtes, puuviljamädanikku haigestub vähe, viljakas, kuid ebaühtlase kandvusega. Herilaste lemmik. On saadaval Seedri Puukoolis, Asuva Aias.

 "Krügeri tuviõun"

Päritolu teadmata. Väga hea omapärase maitsega vähese happesusega suvine dessertõun. Paljude arvates üks maitsvamaid õunu Eestis. Võiks kindlasti olla koduaias kuid sobib ka äriaeda. Söögikõlblikuks saab  augusti keskpaigas peale valget klaari. Valmib järk-järgult, tänu sellele saab teda tarbida mitme nädala vältel. Õunad on koonilised, kollakasvalged, päiksese poolt joonelise roosa puanaga. Temast saab eriti maitsva kompoti, aga ka mahla ja moosi, sobib kuivatamiseks.

On vastuvõtlik puuviljamädanikule ja kärntõvele. Hakkab vara vilja kandma. Puu on keskmise kasvuga, oksad väljuvad terava nurga all ja sealt võivad arenema hakata tüvehaigused. Vajab viljakat mulda. Saagikus hea, kuid kipub perioodiliseks muutuma. Talvekindlus rahuldav. Noor puu võib olla külmaõrn ja märgadel muldadel haigestuda seenvähki. Tolmendajaks sobivad „Valge klaar“ ja „Tallinna pirnõun“.

Enamikes puukoolides istikud saadaval.

Tallinna pirnõun"Tallinna pirnõun"

 Seda õuna on esimest korda kirjeldatud juba pomoloog J.Christi poolt juba 1794 aastal. Teda nimetatakse ka „Päärõunaks“. Seda loetakse üheks meie vanemaks õunasordiks. Viljaliha rohekasvalge, mure, suus sulava magusa pirnimaitsega ja meeldiva aroomiga. Vili keskmine või väiksem , laikooniline, valkjaskollase põhivärvusega, tihti kaetud ilusa karmiinpunaga. Viljaliha rohekasvalge, mure, sulavmagusa pirnimaitsega. Tarbimisküps augusti teisest poolest või septembri algusest, säilib lühikest aega. Ülevalminult muutub jahuseks.

Iseviljuv. Talvekindlus rahuldav. Tugeva kasvuga, tihe, vajab hoolikat lõikamist. Parimad tolmuandjad on “Valge klaarõun”, “Paide taliõun” ja “Liivi sibulõun”. Põhilised puudused, mida Tallinna pirnõuna puhul välja tuuakse, on tagasihoidlik saagikus ning hiline kande algus (5.-7. aastal). Ei kannata kõrget põhjavett, märjal ja raskel mullal võib haigestuda tüvevähki. Õun ei sobi ka eriti hästi hoidistamiseks, kuid sobib õunamahlale tugeva magususe andmiseks.

Istikud saadaval Pruuli puukoolis, Asuva Aias, Arli Puukoolis.

 "Kaja"

 Aretas A Siimon Pollis 1947 aasta ristamisest („Liivi kuldrenett“  ja „Suislepp“) Varajane sügissort. Vili keskmise suurusega, piklik, madalate kantidega, valkjaskollane. Noore õunapuu viljad väga ilusad ja suured. Viljaliha kollakasvalge, mahlane, hapukasmagusa maitsega, meeldivalt vürtsikas. Lauaõun. Valmib septembris, säilib kuu aega. Puu on mõõduka kasvuga, ümmarguse võraga. Hakkab vara vilja kandma ja kannab rikkalikult. Rahuldav talvekindlus ja kärntõvekindlus. Sobib koduaeda. Tolmuandjaks teised õunasordid. Karmimatel talvedel võib kahjustuda. Istikud saadaval Päidre Puukoolis ja Arli Puukoolis.

 

Valge klaar ehk Yellow transparent

Suveõun. Pärineb suure tõenäosusega Baltikumist. Loetakse sageli Põhjamaade parimaks suveõunaks.

Varane, valmib juba augustis. Saagikas (üle 100 kg puult), hea maitsega. Saab hea mahla, kompoti, supi. Puuviljamädanikku vähem, kui teistel suveõuntel aga kipub olema vastuvõtlik kärntõvele. Saagikus muutub perioodiliseks kui saak ühelt puult hakkab ületama 150 kg. Kui saak puult ei ületa 80 kg, siis peaks ta kandma igal aastal. Puu keskmise kasvuga. Hakkab varakult kandma. Kasvukoha suhtes ei ole nõudlik. Talvekindlus keskmine või hea. On nõus kasvama nii rasketel kui ka kergetel muldadel. Kasvatatakse mitmel pool maailmas. On heaks tolmuandjaks teistele õunapuudele. "Valge klaarõun" on isesteriilne, temale tolmuandjaks sobiksid "Antoonovka", "Suislepp", "Tartu roosõun".

Vili keskmine või suur. Õuna kaal 85…135 g, lai- või ümarkooniline. Muutub sageli seest läbipaistvaks. Viljaliha on jämedateraline, mahlakas, magushapu, maitsev. Ülevalminult muutub jahuseks ja maitse halveneb. Kollaksvalge, ilma punata. Viljal on märgatavad kandid, millest üks on teistest rohkem arenenud ja moodustab terava õmblusetaolise serva. Koristatakse augusti lõpul, säilib 2…3 nädalat juhul, kui õunad võetakse puust alla mõni päev enne täielikku küpsemist. Sobib mahlaks, moosiks, kompotiks ja kuivatamiseks.

Puu kasvab noorena jõudsasti. On suhteliselt nõrgalt hargnev. Oksad on jämedad, kaetud kogu ulatuses lühikeste katteokstega. Vajab regulaarset kärpimist, et sundida oksi hargnema. Kärpimata puud hakkavad varakult kandma, aga nende saagikus langeb kiiresti, kuna võra sisemuses õunu ei ole.

Sobib kodu.ja äriaeda. Istikuid on saadaval enamikes puukoolides.

PirjaPirja

 Aretatud Soomes. Ülivarajane suveõun. Väikesepoolsem õun, lameümmargune, kollane kattevärvus kaetud punase triibustikuga. Viljaliha pehme, meeldiva aromaatse hapuka maitsega. Sarnaneb „Melbale”. Välmib augusti alguses, säilib 1-2 nädalat.

Puu on saagikas, tagasihoidlikuma kasvu ja hõreda võraga. Hakkab vara vilja kandma ja kannab igal aastal. Vastuvõtlik kärntõvele, hea talvekindlusega.

Sobib äriaeda. Pirja istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis.

Kasper

 Suvesort, valmib augustis ja säilib umbes kuu aega. Aretanud Asta Kask. Vili munajas ja keskmise suurusega, põhivärvus rohekaskollane, osal õunast hajus triibuline puna. Viljaliha rohekasvalge, roosakate soonekestega. Mahlane magushapu lauaõun, valminult renetitaoline.Ülevalminult võib vili praguneda. Valmib järk-järgult. Puu on keskmise kasvutugevuse ja ümmarguse võraga. Ta viljub vara, on suure saagiga ja talvekindel. Kärntõvele vastupidavus keskmine. Istikuid on  müügil Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis ja Saare-Tõrvaaugu puukoolis.