Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Talveõunad

2017 aasta algusest kevadeni saadaval mitmekülgne valik talveõunu

Siit leiad õunasortide pildid

Krameri tuviõun

Talveõun. Aretanud Järvamaa talupidaja perest pärit Otto Kramer Tallinnas. Tarbimisaeg oktoobrist jaanarini.

Väga ilus kollane, päikese poolt õrna punase kattega kooniline õun. Väga mahlane ja omapärase hapumagusa kuni magusa vürtsika maitsega. Kui oled ühe ära söönud, tahad veel ja veel. Viljad valmivad järk-järgult. Sobivad mahlaks ja kuivatamiseks. Viljub vara ja on väga saagikas. Ümmargume võra, vanemas eas rippuvate okstega, mis on tingitud suurtest saakidest. Võra on raske kujundada, kipub tihedaks kasvama, aga siis jäävad viljad väikeseks ja ei omanda nii head maitset. Keskpärane talvekindlus, kärntõve kardab vähesel määral. Liiga hilise koristamise korral hakkavad viljad varakult seest pruunistuma.

 Sobib koduaeda ja äriaeda. Istikuid on olnud Arli puukoolis.

Talipirnõun.

Taliõun.
Magus hilissügisel valmiv õun. Väiksemapoolsem, laiümmargune või laikooniline, kollakasrohelise põhivärvusega, pruunikaspunase kattevärvusega.
Viljaliha rohekasvalge, keskmise tihedusega, mahlane. Sobib lauaõunaks.
Tarbimisküps oktoobrist, säilib veebruari-märtsini.
Puu tugeva kasvuga.
Päritolu teadmata. Eestis vähe levinud, kuid laatadelt võib istikuid saada.

Lobo

Lobo on Canadast pärit õunasort, mis on eriti efektse punase välimusega ja maitsev talveõun. Tema vürtsikas viljaliha, vähene happesus, kaunis välimus ja hea säilivus on hinnatud omadused. Vili on keskmise suurusega või suur, laikooniline, peaaegu üleni tumepunane. Tarbimisküpseks saab oktoobris, tänu oma paksemale vahakirmega kaetud koorele säilib märtsini. Õunapuu on keskmise kasvuga, ümara või laiuva võraga, hakkab vara kandma. Hinnatud eelkõige lauaõunana, aga sobib ka mahlaks ja kompotiks. Talvekindlus rahuldav. Tema üheks puuduseks on vastuvõtlikkus puuviljamädanikule ja kärntõvele, seepärast ei soovita teda väheste kogemustega aiapidaja aeda. Istikuid saadaval pajudes puukoolides.

 

Talvenauding

Aretanud A. Siimon Pollis, ristates 1946.  sordid  „Akerö“ ja „Sügisjoonik“. Talisort. Vili keskmise suurusega,  koonilise kujuga, tugevate kantidega, sinaka vahakirmega. Rohekaskollast põhivärvust katab katkendlikult triibuline pruunikas puna. Viljaliha rohekasvalge, keskmise tihedusega, mahlane, vürtsika magushapu maitsega. Sobib lauaõunaks ja on tüüpiline eesti jõuluõun. Temast saab maitsvat õunamarmelaadi ja mahla. Tarbimisküpseks saab novembris, säilib märtsini.

 Puu on mõõduka kasvutugevusega, laiuva ümmarguse võraga, tugevalt tüvele kinnituvate okstega. Hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus keskmine kuni hea. Haiguskindlus hea. Meie istanduses on ka paar punaste viljadega klooni. Säilitamisel tuleb selle sordil koore pruunistumise vältimiseks tagada kõrgem säilitustemperatuur kui teistel sortidel, temperatuur ei tohiks „Talvenaudingu” hoiuruumis langeda alla +5 - +6 kraadi.

Sobib kodu- ja äriaeda. Saadaval paljudes puukoolides.

Sinap Orlovski

Venamaal aretatud suureviljaline kollakasroheline talveõun, päikese pool võib esineda kerget kattepuna. Kujult ümarovaalne kuni munajas, madalate kantidega. Meeldivalt magushapu, meenutab „Sidrunkollast taliõuna“. Kaetud vahakirmega, mis soodustab säilimist. Koristatakse septembri keskel, sügisel hapu, aga omanadab aasta lõpuks meeldiva mahlase magushapu maitse. Jaheda suve korral jääb maitse keskpäraseks. Säilib märtsini.

Puu on tugevakasvuline, hõredama võraga, hakkab vara kandma, on saagikas ja suhteliselt kärntõvekindel, seetõttu sobib ka hästi sellise inimese eraeda, kes ei armasta läägeid õunu. Sobib mahlaks, kompotiks ja säilituseks. Talvekindlus rahuldav. Istikuid on olnud Polli Aiandusuuringute Keskuse puukoolis, Arli puukoolis.

 

Meelis

Talisort. Aretanud Aleksander Siimon Pollis. Aastal 1946 ristatud ‘Borovinka’ × ‘Tallinna pirnõun’.Vili valmib oktoobris ja säilib märtsini.

 Vili keskmisest suurem, lametömpkooniline. Põhivärvus rohekaskollane, suuremas osas kaetud pruunika triibulise punaga. Viljaliha rohekasvalge, üsna tihe, mahlane,  magushapu. Lauaõun. Pisut mõrkja maitse tõttu meeldib meestele. Hea mahlaõun.

 Puu on keskmise kasvuga,  laiuva võraga, kuid on habras, oksad kipuvad saagi all murduma. Hakkab varakult vilja kandma ja on hea saagikusega. Talvekindlus hea. Mõnel aastal üsna vastuvõtlik kärntõvele. On ennast õigustanud äriaias. „Meelise” istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis  saadaval, samuti Saare-Tõrvaaugul.

 Veteran

Talveõun  on suur, magushapu, hästi mahlane, väga hea maitsega. Hinnatud meie ostjate poolt üheks maitsvaimaks talviseks lauaõunaks. Kujult laiümmargune või ümarkooniline, värvilt rohekaskollane, punakate triipudega, kevadepoole talve läheb kollaseks. Viljad saavad söögikõlblikuks detsembris ja säilivad märtsi keskpaigani. Õuntel on sinakas vahakirme, mis tagab hea säilivuse.

Sort on aretatud Venemaal, on keskmise kasvu ja võraga, suhteliselt külma- ja haiguskindel, hakkab vara vilja kandma ja on saagikas ning  sobib seepärast väga hästi ka koduaeda. Sobib mahlaks ja kuivatamiseks. Soovitame soojalt istutada nii koduaeda kui äriaeda! Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis olnud aeg-ajalt saadaval, samuti Vasula Aias ja Saare-Tõrvaaugul.

Liivi sibulõun ehk Livländischer Borsdorfer

Päritolu teadmata. Väike, laiümmargune rohekaskollane vili, päiksese poolt kaetud triibulise või laigulise punaga. Viljaliha kollakasvalge, meeldiva vürtsise maitsega, magushapu. Suurepärane jõuluõun. Hea säilivusega ka kehvapoolsetes tingimustes, tarbimisküps alates novembrist isegi kuni jaanipäevani. Seemikalusel puud väga suured, hilisevõitu kandealgusega ja liiga tiheda võraga.

Saagikus vanemas eas väga hea, regulaarne. Haiguskindlus hea, kuid lehed tabanduvad kärntõvest.

Talvekindlus keskpärane. Klassikaline taluaiasort. Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Arli puukoolis, Päidre puukoolis.

 Sputnik

Hilissügisene-pooltalvine õun. Ahvatleva punase välimusega kooniline vili. Korjamisküps oktoobris, kehvade säilitustingimuste korral hakkab mõne nädalaga  seest pruunistuna ja läheb jahuseks. Pehmem ja muredam õun, veidi mõrkja maitsega, pole väga hapu ega väga magus. Puu hakkab vara kandma ja on saagikas. Puu ei ole väga suure võraga ja muutub suurte saakide tõttu längusoksaliseks.

Sobib eraaeda maheviljeluseks ja ka äriaeda ilusa välimuse tõttu, kuid reliseerimisaeg kipub lühikeseks jääma. Ei sobi mahlaõunaks. Haiguskindlus rahuldav, esineb puuviljamädanikku, talvekindlus hea.

Meie saime istikud Pollist.

Karksi renett

Talisort. Maasort. Sordi emapuu kasvas Viljandimaal Karksi vallas Remsi talus. Tarbimisaeg detsembrist märtsini või isegi maini.

 Vili keskmise suurusega, laiümmargune. Põhivärvus rohekaskollane, kattevärvus kas puudub või esineb üksikute laikudena. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu maitsega, maitse keskpärane.

 Puu on tugeva kasvuga ja tiheda ümara võraga. Vilja hakkab kandma hilja ja siis  peamiselt  rõngasokstel. Talvekindlus hea. Viljad nakatuvad kärntõppe vähesel määral, kuid lehed tugevasti.

Äriaias ei ole ennast õigustanud. Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saadaval, samuti Saare-Tõrvaaugul ja Arli puukoolis.

 Auksis

Taliõun. Aretatud leedus. Vili on keskmine, lameümmargune, sile, pika viljavarrega. Atraktiivse välimusega, kollane põhivärvus on kaetud heleda punaga.

Viljaliha kollane,üsna tihe, mahlane, magushapu, hea maitsega. Tarbimisajalt sügissort, mis võib säilida 4-5 kuud, kui ei ole koristamisega hilinetud. Viljad kipuvad kergesti varisema.

Puuon keskmise kasvutugevusega, okste hea asetuse tõttu kerge lõigata. Varaviljuv, saagikas või keskmise saagikusega, kuid kaldub perioodilisele viljakandvusele. Haigustele hea vastupidavusega, kärntõvesse nakatub vähe. Talvekindel.

Sobib kodu- ja äriaeda. Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saada olnud, samuti Päidre puukoolis, Arli puukoolis ja Asuva Aias.

Cortland

Ilus ja maitsev kauasäiliv taliõun.

See vana ja lugupeetud õunasort on aretatud Ameerika Ühendriikides eelmise sajandi alguses. Viljad on suuremad, magushapud, mahlased, ilusa välimusega, enamjaolt punased, hea säilivusega. Sobib mahlaõunaks, kompoti valmistamiseks ja kuivatamiseks. Puu on keskmise kasvuga, tal on ümar lauiv võra, viljad valmivad suhteliselt hilja, ning on söödavad hea säilituskoha olemasolul maikuuni. Ta on üks viimaseid talveõunu, mis keldrisse tuleb korjata. "Cortlandi" heaks omaduseks on veel see, et viljad ei varise kergesti. Tema lõikamisel peab arvestama seda, et ta kannab põhiliselt eelmise aasta võrsetel, seepärast ei tohi eelmise aasta kasve kevadel liialt kärpida. Tihedas võras värvuvad viljad vähe. Puuduseks võib nimetada vastuvõtlikkust kärntõvele, seepärast laisa aedniku aeda seda sorti eriti ei soovita. Saagikus keskpärane kuni hea. Talvekindlus hea.

Sobib äriaeda. Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Saare-Tõrvaaugul, Päidre puukoolis, Arli puukoolis.

Kulikovskoje

 Keskpärase maitsega talisort. Keskmise suurusega üsna mahlased magushapud õunad. Vili kergelt kooniline, tugevate kantidega, suuremalt jaolt kaetud roosa punaga. Puu on keskmise kasvuga, parastiheda võraga, vilja hakkab kandma vara ja on saagikas. Haiguskindlus ja talvekindlus hea. Kehva suvega ei saavuta täisküpsust.

Korjatakse septembri lõpus, tarbimisküps novembrist märtsini.

Sobib koduaeda. Istikuid on olnud Vasula Aias.

Tellissaare

Talisort. Aretanud Jaan Tellisaar Viljandimaal Pilistveres 1920. aastail. Koristatakse septembri teisel poolel või okttobri alguses. Tarbimisaeg detsembrist aprillini või kauemgi.

 Vili keskmise suurusega või väiksem, laiümmargune või ümmargune. Põhivärvus rohekaskollane, kattevärvus kas puudub või esineb nõrga punana. Viljaliha rohekasvalge, tihe, magushapu keskpärase maitsega. Lauaõun. Kaetud tugeva rasvase vahakirmega, mis tagab säilivuse. Sisaldab teistest meil levinud sortidest rohkem C-vitamiini.

 Puu on tugevakasvuline, tiheda ümara võraga. Lõikamine töömahukas. Vilja hakkab kandma noorelt ja rohkem rõngasokstel. Sort on saagikas. Talvekindlus rahuldav. Viljad nakatuvad kärntõppe suhteliselt vähe. Külmakahjustunud oksad taastuvad ja viljuvad uuesti kiiresti.

Klassikaline taluaiasort kuid sobib ka äriaeda. Sobib mahlaks, kompotiks ja õunamarmelaadiks, eriti head kuivatamiseks.  Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis saadaval, samuti Arli puukoolis ja Päidre puukoolis.

 Sidrunkollane taliõun

Talisort. Aretanud Aleksander Siimon Pollis. Aastal 1946 ristatud ‘Antonovka’ × ‘Åkerö’. Koristatakse septembri keskel,  tarbimisaeg oktoobrist veebruarini, kuid hilise koristamise korral hakkab varakult seest pruunistuma. Viljad valmivad järk-järgult, seepärast on teda ebamugav koristada.

 Vili  suur, piklikovaalne, madalate kantidega. Põhivärvus kollakasroheline, kattevärvus puudub. Viljaliha rohekaskollane, mahlane,  vürtsika magushapu maitsega, tugeva aroomiga. Viljad varisevad kergesti.

 Puu on tugeva kasvuga, püstise hõreda võraga. Okste hargnemisnurk tugev, kuid oksad on haprad ja murduvad kergesti suure saagi all. Hakkab vara kandma ja on  saagikas. Talvekindel. Viljad haigestuvad kärntõppe keskmiselt. Leplik kasvukoha suhtes. Kannab perioodiliselt. Viljaliha ei muuda kuumutamisel  värvi.

Sobib koduaeda inimesele, kes armastab palju hoidiseid teha.  Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Päidre ja Arli puukoolis saadaval.

 

Antonovka

Taliõun. Vene maasort, mille hea talvekindlus on tuntud üle maailma. Koristatakse  septembri teisel poolel, tarbimisküps oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini, kuid vajab säilitustemperatuuri + 4 - +6 °C.

Viljad ümarad kuni munajad, kantidega või kühmulised, rohekaskollased, keskmised või suured, mahlased, hapud. Üks C-vitamiinirikkamaid sorte.

Puu on tugevakasvuline, ümara laiuva võraga, vijla hakkab kandma 4-6 aastal , väga saagikas ka vanas eas. Haiguskindlus üsna hea, üks talvekindlamaid sorte, pikaealine, vastupidavus kärntõvele hea. Ebasoodsal aastal võib esineda puuviljamädanikku. Tema võraokstele võib pookida talveõrnu sorte.

Üks parimaid köögiõunu, viljaliha ei muuda kuumutamisel värvi, sobib kompotiks, kuivatamiseks, moosiks.

Sobib kodu-ja äriaeda, on väga nõutud sort slaavi rahvuse seas, sest pärimuslikult on ta tuntud raviõunana. Antonovka  istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Arli puukoolis ja Päidre puukoolis saadaval.

Paide taliõun

Talisort. Maasort. Emapuu kasvas Paide linnas. Tarbimisaeg novembrist maini.

 Vili on keskmise suurusega või väiksem, lameümmargune, pisut ebasümmeetriline. Põhivärvus rohekaskollane, suur osal viljapinnast on kaetud punasetriibulise kattevärvusega. Viljaliha kollakasvalge, peeneteraline, magushapu. Ülevalminult muutub muredamaks ja jahusemaks. Keskpärase maitsega.

 Puu on tugeva kasvuga ja moodustab ümmarguse võra. Saagikus keskmine. Talvekindel. Viljad nakatuvad kärntõppe keskmiselt. Paide taliõuna istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis  saadaval.

 Kikitriinu

Sügis- ja talisort. Aretanud Kalju Kask Pollis. Aastal 1978 ristatud ‘Tiina’ × ‘Talipirnõun’. Tarbimisaeg oktoobrist veebruarini. Vili on keskmise suurusega ja  laimunajas. Põhivärvus rohekaskollane, omab roosakaspruuni nõrka kattevärvust, mis katab poole vilja pinnast. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, väga magus, vürtsikas. Lauaõun.

 Puu on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Hakkab varakult vilja kandma ja kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus ja  haiguskindlus hea. Sobib koduaeda. Ei sobi väga hästi hoidisteks vaid rohkem värskelt tarbimiseks. Istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Arli puukoolis ja Asuva Aias saadaval.

Alesja.

 Aretatud Valgevenes. Ilus punase kattevärvusega lapik talveõun. Sobib hästi lauaõunaks, on maitsev, kaetud tugeva vahakirmega, mis tagab säilivuse. Söögikõlblik detsembrist veebruarini. Vastupidavus kärntõvele keskmine. Keskmise kasvuga, üsna haiguskindel.

Alesja istikuid on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Asuva aias ja Vasula aias saadaval olnud.

Antei 

Taliõun. Valgevene sort. Vili on keskmise suurusega või suur, laimunajas, laiade madalate kantidega. Varreõõnsuses  roostekord. Vaarika- või tumepunane kattevärvus suurel osal pinnast. Viljaliha rohekaskollane, magushapu, mahlane. Lauaõun.

Puu keskmise kasvutugevusega, ümara püramidaalse hõreda võraga, varaviljuv, saagikas ja talvekindel, kärntõppe nakatub keskmiselt või vähe. On tundlik kaltsiumipuuduse suhtes. Säilib veebruari või märtsini.

Sobib äriaeda ja võib istutada ka koduaeda. Istikuid on olnud müügil Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Asuva aias, Vasula aias ja Saare-Tõrvaaugul.

Taavi.

 Sügis- ja talisort. Viljad valmivad septembris, säilivad veebruarini.

Aretanud Uno Kivistik. Algpuu kasvab Harjumaal Karla külas Roogoja talus. Kasvatatud vabalt tolmelnud (1959) ‘Anis krasnõi’ seemnest.

Vili keskmisest väiksem, ümarkooniline, märgatavate kantidega, kujult sarnane „Kuldrenetiga”, kuid on punasem. Põhivärvus rohekaskollane, punane kattevärvus kolmandikul vilja pinnast. Viljaliha tihe, keskmise mahlakusega, magus ja maitsev lauaõun. Täisküpselt muutub klaasjaks.

Puu on tugeva kasvuga, laiuva võraga. Talvekindel. Meie istikud on pärit Räpinast, neid on olnud ka Päidre puukoolis.

Katre

Talisort. Säilib kuni juunikuuni.

Aretanud Kalju Kask Pollis. Aastal 1982 ristatud ‘Tiina’ × seemik `L8`. Perspektiivikas sort oma pika säilivusaja poolest.

Vili keskmise suurusega või suur, ümmargune, esineb madalaid kante. Põhivärvus rohekaskollane või rohekas. Punane träpsuline kattevärvus katab kogu vilja pinda või osa sellest. Viljadel sinakas vahakirme. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu maitsega, hea maitse säilib kevadeni. Korjata tuleb hilja hea säilivuse tagamiseks. Lauaõun.

Puu on saagikas. Kannab rohkem rõngasokstel. Talvekindlus väga hea. Haiguskindlus hea, vastupidavus kärntõvele keskmine.
Katre istikud on Polli Aiandusuuringte Keskuse puukoolis, Saare-Tõrvaaugul ja Arli puukoolis saadaval.

KAARI.

Aretanud Kalju Kask 1967. aastal vabalt tolmnenud "Antonovka" seemnest. Keskmise suurusega ümmargused või laimunajad valkjaskollased viljad on kaetud ilusa punase triibustikuga. Viljaliha on valge, tihe ja mahlane, magushapu. Puu on talvekindel ja hakkab varakult hästi saaki andma. Haiguskindlus üle keskmise. Tarbimiseks parem talve esimesel poolel.