Kuidas säilitada õunu

Kuidas säilitada õunu nii, et need ära ei närtsiks ja mädanema ei läheks? Õige õunte säilitamine annab teile enda kasvatatud või ostetud õuntest rõõmu pikaks ajaks!
Siit saad lugeda meie kogemusi, kuidas talitada õuntega nii, et need hästi säiliks.

Õunte lühiajaline säilitamine

Kui te ostate poest või turult õunu, siis oleneb nende säilitamine  nende päritolust. Välismaised õunad võivad olla üle töödeldud kaitsekihiga ning see ei lase  tema  pinnale sattunud õunahaiguste tekitajatel  arenema hakata. Nii ei juhtu nendega  midagi isegi siis kui neid hoida soojas toas, nad võivad muutumatuna seista kuid.

Eesti õunad üldjuhul  sellist kaitsetöötlemist ei ole saanud ja seepärast nad soojas hästi ei säili . Toatemperatuuril võib õun võib säilida nädala või kaks.  Õun hakkab toas närtsima.  Ikka võib olla kas juba aias või hoidlas sattunud õunale mõni haigustekitaja või hallitusseeneeos, need aga aktiveeruvad tubases soojuses. Eriti kiiresti riknevad plekilised õunad.

Talvenaudingu säilitamine

Sellepärast tuleb kodumaiseid ubinaid hoida jahedas kohas. Kui õunu hoida koos teiste puuviljadega, siis peab arvestama, et mõned neist eraldavad gaase, mis kiirendavad õunte küpsemist ja mädanemist, üheks selliseks puuviljaks on näiteks banaan. Kui turult ostetud õun aga tundub veidi kõva ja toores, siis võibki neid hoida toasoojas, banaanide kõrval, nii muutuvad õunad kiiremini küpsemaks ja pehmemaks. Kui aga õun on juba täisküps, säilivad nad kõige paremini külmkapis, soovitavalt kilekotis, see takistab vee aurumist ja õunte närtsimist. Kui külmkapis pole ruumi, on mõistlik hoida neid  jahedal ajal näiteks rõdul või mujal jahedas ruumis temperatuuril  0 – +8, aga mitte üle ­+10 kraadi. Õun talub lühiajaliselt ka kuni paar külmakraadi.

Õunte pikaajaline säilitamine talvel

Õunte säilitussordid:

Õunte pikaajaliseks säilitamiseks  talvel sobivad vaid spetsiaalsed sordid nagu näiteks  `Antei`, `Talvenauding`, `Tellissaare`,  `Lobo`, `Orlovski sinap`, `Cortland`, `Auksis`, `Kulikovskoje`, `Alesja`, `Karksi renett`, `Katre`, `Veteran`, `Liivi sibulõun`,´Ligol´ ,´Sweet 16´,´Virve´. Nendest sortidest võib loota, et nad säilivad üle aastavahetuse ja mõned neist isegi kevadeni.
Siin on  põhjalikum info säilitusõunte sortide kohta

Talveõunte korjamine

Millal talveõunu korjata?

Koristamiseks sobiv õun peaks olema täiskasvanud ja sordiomaselt värvunud. Üleküpsemine vähendab säilivust oluliselt.  Puu otsas olevat õuna ei kahjusta ka väikesed öökülmad. Küll aga vähendab see nende säilivusaega. Õige aeg säilitusõunu korjata on siis, kui seemne ots on pruun või seeme on poolpruun, pruuniks läinud seeme näitab, et säilitamiseks on õun juba üleküpsenud.

Ka peab proovima, kas vili oksa küljest ilma olulist jõudu tarvitamata lahti tuleb. Koristamisel ei tohi õuna rebida enda poole, vaid teda peab murdma veidi ülespoole, siis tuleb ta kergemini koos varrega oksa küljest lahti. Õunte korjamiseks on soovitav kasutada pehmeid, õhukesi kindaid. Kummitäppidega ja teravate õmblustega kindad võivad õunu kahjustada. Korjama peab õrnalt, sealjuures ei tohi õuntele sõrmedega plekke vajutada ega neid kasti loopida, sest muljutud koht hakkab riknema juba kuu aja jooksul.

Milliseid kaste kasutada?

Hoiustamiseks on kõige parem kasutada plastmassist restkaste, kuid kaste valides jälgi, et miski neis õuna koort ei vigastaks, mõnedel kastidel on restiaukude servad liiga teravad.

Kastid peavad olema puhtad. Kasutada võib ka puitkaste, kuid kui nendes on enne mingeid muid juurvilju või õunu hoitud, siis tuleb need desinfitseerida. Nii kastide kui keldri desinfitseerimine tuleks teha aegsasti, juba paar nädalat enne hoiustamist. Kõigepealt peaks üle vaatama keldri puitosad ja kui kusagil on märgata hallitusseente arengut, siis need kohad puhastada või  välja vahetada. Kastide ja keldri desinfitseerimiseks võib küsida aianduskauplustest selleks spetsiaalselt mõeldud keldriseptikut. Nende puudumisel võiks kastid üle pesta kaaliumpermanganaadi lahusega ja puitkastid tuleks seejärel kuivatada korralikult, soovitavalt päikese käes. Keldris võib teha ka väävlisuitsu.

Kui hoiustamisruumi on piisavalt, on soovitav kasutada madalamaid kaste ja panna neisse vaid üks kiht õunu, siis on neid hiljem ka lihtsam jälgida. Paremaks säilimiseks võib vilju ka ükshaaval pehmesse paberisse keerata, aga peab arvestama, et paberi kasutamine õunte ümber või nende vahel tõstab säilitustemperatuuri. Päris hästi säilivad õunad ka kuivas saepurus.  Täiskorjatud  kaste ärge jätke seisma päikese ega vihma kätte, see vähendab säilivust. Ka peaks korjamiseks valima kuiva ilma. Õunapuu tuleks kujundada juba kasvujärgus nii madalaks, et saaksite ka ladvaõunad madala redeliga kätte ning nii hõredaks, et vajadusel saaksite korjamiseks puu otsa ronida. Maha kukkunud õunad ei sobi hoiustamiseks, nad on ülevalminud ja plekilised.

Õunte säilitustemperatuur

Keldri temperatuur, kuhu täiskorjatud kastid viiakse, peaks olema alla 6 kraadi, seepärast tehke jahedatel sügisõhtutel  keldri uks ööseks lahti, et toimuks jahtumine vajaliku temperatuurini. Soovitav on alandada seda järkjärgult 1-2 kraadini.
Õunte hoidmine kartulite ja teiste juurviljadega ühes keldris vähendab oluliselt nende säilivusaega, ka tuleb seal õuntele varsti juurde spetsiifiline „keldri maitse“. Kui muud võimalust pole, siis isoleerige õunakastid juurviljadest papi ja tekstiiliga.

Õunte säiltamine

Õhuniiskus säilitusruumis peaks olema 80-90 %. Tsementpõrandaga keldrid kipuvad tihti olema liiga kuivad, sellise ruumi nurka võiks panna veeanuma. Liigsest niiskusest annavad märku keldri lakke kogunevad kondensvee piisad. Vanasti kasutati niiskuse määramiseks kuuseoksi: kui okkad maha ei pudene, on niiskus õige.

Keldris tehke närilisetõrjet ja aeg-ajalt sorteerige kastid läbi, vältimaks tekkinud säilitushaiguste levikut. Sorteerige eraldi kärnatäppide ja defektidega õunad ning pange need teise kasti varasemaks tarbimiseks. Vigadeta õunad säilivad kauem. Ärge hoidke riknenud õunu keldris.

Et olla õunateemaga pidevalt kursis, liitu ka meie Facebooki fännilehega! 

Säilitusõunad

Mida õunad sisaldavad, miks kodumaised õunad riknevad kiiremini ja millisest sordist midagi teha, saad lugeda “Õhtulehe” artiklist “Õunaaeg – söö kohe ja pane keldrissegi tallele”