Sidrunmeliss rahvameditsiinis

Sidrunmeliss

Sidrunmeliss (Aedmeliss) (Melissa officinalis)
(Vene k. лекарственная мелисса / лимонная мята)

Sidrunmeliss on tuntud teetaimena juba antiikajast. Vana-Kreeka arstid hindasid teda kui elutahet tugevdavat ja rõõmsaks tegevat taime. Melissitee on üks maitsvamaid ja sagedamini valmistatavaid teesid üldse. Melissi lehtedest valmistatud teel on head raviomadused.

Rahvameditsiinis kasutatakse melissi uinumist soodustava vahendina, rahustina närvidest tingitud südamevaevuste puhul, aga ka migreeni korral, mao- ja soolehaiguste, soolegaaside ning menstruatsioonivalude puhul.

Melissil on ka spasme lõõgastav, sapieritust suurendav ja iiveldusevastane toime. Külmetushaiguste puhul pidavat melissi tarbimine  aitama ära hoida komplikatsioonid. väidetakse, et ta parandab ka mälu, ning on abiks kõrge vererõhu korral, vähendades pearinglust. Mõistlik melissi tarbimise kuuri pikkus on erinevatel andmetel umbes 2 nädalat.

Melissi lehed ja õied sisaldavad eeterlikku õli, mis koosneb vähemalt 70 komponendist, seal hulgas tsitraal, tsitronellaal, linalool ja geraniool. Lisaks sisaldub ürdis parkaineid, mõruaineid, vaha ja C-vitamiini.

Rebase talu pere joob palju teed. Et  oleks lihtne ning kiire viis sellele hõrku maitset anda, siis hakkasime valmistama melissisiirupit. Ning kuna seda sai rohkem kui oma pere tarbeks vaja, siis saame pakkuda teistelegi toidu- ja joogigurmaanidele ning puhaste loodustoodete pooldajatele.

Hoiatus! Und soodustava toime tõttu ei maksa melissi tarbida väsimuse korral enne autorooli istumist! Melissi peetakse mõnedel andmetel vastunäidustatuks epilepsia ja neerupuudulikkuse korral. Samuti peaks arstiga nõu pidama alla 3 aastasele  lapsele manustamise puhul.

Allikad:
Mall Värava, “Meie ravimtaimed”,
https://et.wikipedia.org/wiki/Sidrunmeliss