Püsililled

Püsililled

Mina olen Rebase talu perenaine Piia ja õunte kõrval on mul veel teinegi suur kirg – püsililled.
Kolisin Rebase tallu üle 30 aasta tagasi ja sain kaasa taluaia, kus oli juba siis suur hulk klassikalisi taluaialilli.  Sel ajal oli püsililli vähe saada ja seda põnevam tundus neid kollektsioneerida. Teiste taimehuvilistega vahetades hakkas kollektsioon vaikselt kasvama ja uue sajandi alguseks oli kasvamas juba üle 600 erineva nimetuse.

2006 aasta talv oli karm ja kevadeks oli 600-st järel vaid 40 ringis. Aga taimehoolikud ei nukrutsenud nurgas, vaid rohevahetustega sai kollektsioon uuesti taastatud. Taastamisjärgsest perioodist on meie aias suur hulk vanu liike, mis ei karda külma ja ei vaja suurt hoolitsust.

Püsililled

Kuna paljud liigid ja sordid on saadud rohevahetustelt, siis ei tea me kõikide nende täpseid nimetusi. Aga see ei tee neid vähem väärtuslikuks – just need on ennast läbi aastakümnete tõestanud. Oma lillede tutvustamisel kasutame mingil määral ka rahvapäraseid nimetusi, mida laialt teatakse ja millise nimega neid otsitakse.

Loomulikult teab iga lillesõltlane, et kui kusagil on mõni laat või turg, siis leidub sealt alati midagi koju kaasa tuua. Nii olen minagi peale vanaaegsete lillede pannud kasvama ka uusi ja põnevaid liike ja sorte, et selgitada välja, millised ennast meie kliimas kõige paremini õigustavad.

Kuna meie talumajapidamine on suur ja lilleaia hooldamiseks aega vähe, siis suur osa minu aia püsikutest:

  • hoiavad vormi ja on kompaktse puhmikuga läbi hooaja
  • ei nõua palju hoolt ja kastmist
  • katavad pinda, nii tihedalt, et seal ei saa tärgata umbrohi
  • ei vaja toestamist
  • ei levi agressiivselt teiste taimede vahele
  • õitsevad kaua
Püsililled augustis
Püsilillede kiviktaimla

Kiviktaimlalilled

Meie aias on mitu kiviktaimlat, kus kasvavad peaasjalikult padjandtaimed, mis on vähenõudlikud, kasvavad liivasel ning kivisel pinnal ja ei vaja kuival ajal kastmist. Sellised on näiteks hanerohud, aubrieetad, padjandleeklilled, ibeerised, padjandnelgid ja kukeharjad.
Kukeharjasid on eriti suur valik, nende hulgas leidub nii kevadel kui hilissügisel õitsvaid, madalaid ja kõrgeid, roheliste, kollaste, kirjute ja punaste lehtedega isendeid. Siit saad vaadata pilte meie kukeharjadest 

Kui sa otsid endale kiviktaimlalilli, võta ühendust! Meil ei ole alati küll kõike müügiplatsil potistatud, aga tihti saab jagada taimi ka otse peenrast või paljundada tellimise peale.

Iirised

Iirised

 Iirised on kuninglikud lilled. Nende kauni kujuga ja kümnetes eri värvikombinatsioonides õisi võib loojuva päikese valguses lõputult imetleda. Enamik meie aias kasvavatest iiristest on vanad sordid, vähenõudlikud ja külmakindlad.
kui igatsed oma aeda valgeid, kollaseid, lillasid, roosasid, siniseid või tumepunaseid toone, võta ühendust!
Iiriseid võib peaaegu terve suvise hooaja jooksul paljundada ja istutada, juba järgmisel aastal võid näha õit! Hoia meie lehel silma peal, sest uuendasime oma iirisekollektsiooni 2020 aasta suvel ja järgmistel aastatel on tulekul uusi, uskumatult kauneid sorte, mis võivad panna pead kaotama!
Siit saad vaadata pilte, millised on meie iirised

Iirised

Siit saad vaadata meie flokse ehk leeklilli

Siit saad vaadata hostasid