Angervaks rahvameditsiinis

Angervaks

Harilik angervaks (Filipendula ulmaria)
(Vene k: Лабазник вязолистный, таволга)

Mitte ilmaasjata ei peeta angervaksa Euroopas niitude kuningannaks – välimus on õrn ja suursugune! Sama eriline, meeldiv ja kordumatu on ka tema maitse. Angervaksa on rahvameditsiinis kasutatud eriti palju just naiste taimena. Temaga raviti naistehaigusi ja hoiti ära palavikku peale sünnitust. Palavikuvastase loodusliku aspiriinina kasutatakse teda ka külmetushaiguste puhul, sest ta soodustab higistamist. Angervaks on üldtugevdav, rahustava, vererõhku alandava ja ka reumavastase toimega. Samuti soodustab ta uriinieritust ja seedimist, peatab verejookse. Kasutatud on ka kõhulahtisuse, närvilisuse, krampide ja podagra korral. On hea meetaim.

Taim sisaldab 8-12% parkaineid, glükosiidi, spireiini, eeterlikku õli (kuni 0,2%) mis omakoda sisaldab rohkesti salitsüülaldehüüdi ja salitsüühappe estreid. C-vitamiini on värsketes lehtedes 300-400 mg%.

Kui terviseprobleeme on palju ja sa kasutad muid ravimeid, on mõistlik enne angervaksa kasutamist nõu pidada oma arstiga, samuti väikelastele manustamise või raseduse puhul.

Rebase talus on angervaksasiirupi valmistamine saanud traditsiooniks, sest talveõhtul seda siirupit tee hulka lisades hoovab tuppa mõnus suviste niitude lõhn! Joome ise ja pakume teilegi!

Kasutatud allikad:
Mall Värava, “Meie ravimtaimed”
J. Tammeorg, O.Kook, G. Vilbaste, “Eesti NSV ravimtaimed”
bio.edu.ee