Võilille raviomadused

Võilill
Jooksev rebane

Harilik võilill (Taraxacum officinale)
(Vene k. Одуванчик лекарственный)

Kes meist ei oleks imetlenud maikuus kuldkollaseid säravaid võililli? Kuigi aiapidajale on võilill umbrohuna parajaks nuhtluseks, on tema raviomadused rahvameditsiinis kõrgelt hinnatud.

Võilillest kõlbavad kasutamiseks kõik osad. Noored lehed sobivad salatitesse, suppidesse ja hautistesse. Muide, põõsaste all varjus kasvanud lehed on vähem mõrud!

Staažikate ravimtaimetundjate  andmetel  alandab võilill veresuhkrut, on hea diureetikum, soodustab seedimist, tõstab söögiisu.
Soomes on võilille peetud parimaks liigesepõletiku- ja reumarohuks.

Võilillel on higistama ajav, uriini- ja sapieritust ergutav, rahustav, rögalahtistav, allergia- ja skleroosviastane, lahtistav ja palavikku alandav toime. Kevadeti kasutatakse teda vere puhastamiseks, samuti tarbitakse maksa- neeru- ja nahahaiguste korral.

Hoiatus! Kuigi teaduslikke uuringuid pole, soovitatakse raseduse algjärgus ja imetavatel emadel võilille tarbimisest hoiduda.
Arstiga peaks konsulteerima ka inimesed, kellel on probleeme vere hüübimisega, kellel on neerupuudulikkus või kes kasutavad mingeid ravimeid. Tarbida ei tohiks võilille mõningatel andmetel järjest üle 2-3 nädala järjest, siis peaks vahet pidama.

Meie hoidistevaramusse kuulub võililledest tehtud siirup juba perenaise lapsepõlvest saati. Sel ajal nimetati seda “võilillemeeks”. Kuna päris mett ei olnud alati saada, siis keedeti lapse magusaisu rahuldamiseks võililleõitest ja suhkrust vedela mee taoline paks siirup, mida sai saia peale määrida. See traditsioon sai elustaud kümmekond aastat tagasi, et lapsepõlvemaitseid jälle uuesti kogeda ja pakkuda seda ka teistele, kes taolisest maiusest lugu peavad.

Kasutatud allikad:
Mall Värava “Meie ravimtaimed”
J. Tammeorg, O. Kook, G. Vilbaste “Eesti NSV ravimtaimed”
https://bio.edu.ee/taimed/general/indexsoogi.html

Jooksev rebane