Piparmünt rahvameditsiinis
Piparmünt (Mentha x piperita)
(Vene k. Мята перечная)
Kas oled tundnud, kuidas külmal talvõhtul tassist õhkav piparmündilõhn suve justkui tuppa tooks? Piparmünt on üks enim kasvatavaid ja kasutatavaid tee- ja ravimtaimi meie aedades ja tema raviomadused on tuntud juba vanadest aegadest.
Kõige tuntum on piparmündi stressivastane, rahustav ja uinutav omadus, seepärast on teda ikka soovitatud õhtuseks joogiks unetuse puhul. Selleks otstarbeks peaks teed jooma soojalt ja mitte väga kanget, ületõmmanud tee mõjub hoopis ergutavalt! Rahvameditsiinis on teda kasutatud ka kõhuvalu- ja lahtisuse, sapipõie ja maksaprobleemide korral. Mõjub valuvaigistavalt ja iivelduse vastu, antiseptikuna parandab haavu. Kõhuhädade korral peaks teed aga jooma jahtunult. On kasutatud ka peavalu ja menstruatsioonivalu vastu.
Tema suure eeterlike õlide sisalduse tõttu on temast kasu ka külmetushaiguste puhul ja immuunsüsteemi toetamisel.
Hoiatus! Piparmünditeed ei tohi anda alla 3-aastastele lastele! Väikelastel võib põhjustada lämbumist. Samuti ei soovitata seda kasutada samaaegselt homöopaatilise raviga. Arstiga peaks enne tarvitamist konsulteerima inimesed, kellel on maohaavad, refluks, sapikivid, maksapõletik või migreen. Suure österogeenisisalduse tõttu võib rasedatel esile kutsuda enneaegset sünnitust, imetavatel emadel võib piimakogust vähendada.
Piparmünt ole soovitav pidevaks tarbimiseks, peale paarinädalast kasutamist tuleks vahet pidada.
Pildike 1937 aastal välja antud Juhan Ruudi Vaiksaare raamatust “Arstirohutaimed”. See vanaemalt päritud raamat oli ligi 50 aastat tagasi kindlaks teejuhiks taimedega ravimise juurde.
Rebase talus tehtavate looduslike siirupite hulka jõudis piparmündisiirup tänu sellele, et tanklas töötanud perenaisele maitses väga seal müüdav piparmündikakao ja kohv, millele sai lisada piparmündisiirupit. Kuna seedimine aga tehislikku piparmündisiirupit ei talunud, siis tuli mõte teha seda ise, oma aias kasvavast piparmündist. Nii saabki nüüd hõrku jooki nautida igal hetkel, kui tuju selleks tuleb ja pakume seda võimalust ka teile!
Allikad: J. Tammeorg, O. Kook, G. Vilbaste “Eesti NSV ravimtaimed”
Mall Värava “Meie ravimtaimed”
https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/82322775/10-head-pohjust-miks-mitte-mingil-juhul-juua-piparmunditeed
Pildike 1937 aastal välja antud Juhan Ruudi Vaiksaare raamatust “Arstirohutaimed”. See vanaemalt päritud raamat oli ligi 50 aastat tagasi kindlaks teejuhiks taimedega ravimise juurde.